Białe plamki na paznokciach

Wpis w kategorii: Choroby paznokci 

Z medycznego punktu widzenia białe plamki na paznokciach to leukonychia. Tym terminem określa się tzw. bielactwo paznokci. Nie jest to niebezpieczna choroba, ale może oznaczać, że mamy inne problemy zdrowotne. Istnieje kilka najczęściej występujących przyczyn bielactwa paznokci. Wśród nich są: niedobory cynku, białka, niewydolność serca, choroby infekcyjne, niewydolność nerek, grzybica. Jeżeli plamy pojawiają się często, warto udać się na przykład do dermatologa, by wykluczyć pojawienie się infekcji grzybicznej.

Jeżeli białe plamy na paznokciach są sporadycznie, nie ma powodów do niepokoju. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów jak poradzić sobie z tym problemem:

1. Pozwól paznokciom rosnąć. Zazwyczaj białe plamy to wynik mikro urazów. Wówczas, najlepiej jest przeczekać. Wraz ze wzrostem paznokcia, plamki będą powoli przesuwać się w górę. Z chwilą, gdy plamka będzie znajdować się na koniuszku paznokcia, możesz go delikatnie przyciąć, usuwając nieestetyczną białą plamę.

2. Jedz nabiał oraz owoce.  Białe plamy to bardzo często wynik niedoboru białka, wapnia oraz witaminy C w organizmie. Owoce to prawdziwa bomba witaminowa, która dostarczy paznokciom niezbędnych składników odżywczych. Z kolei nabiał jest bogaty w białko i wapń, które sprawiają, że paznokcie staną się silniejsze i zdrowsze,

4. Sprzątaj tylko w rękawiczkach. Detergenty, brud czy kurz mogą zaszkodzić nawet najbardziej zadbanym paznokciom. Środki czyszczące są szkodliwe dla płytki paznokciowej, która po zetknięciu z nimi, staje się szorstka, sucha i łamliwa. Brud i kurz to siedlisko grzybów i drożdży, które prowadzą do zakażeń bakteryjnych paznokcia.

5. Ostrożnie z manicurem.  Wycinanie naskórka, lub zbyt agresywnie odsuwanie go patyczkiem, może spowodować uraz łożyska paznokcia i spowodować białe plamy.

6. Nawilżaj paznokcie. Używaj kremu po każdym myciu rąk. Nawilżone paznokcie zachowują zdrowy wygląd i są mniej podatne na białe plamki.

7. Wybieraj lakiery do paznokci tylko wysokiej jakości. Tanie lakiery, utwardzacze do paznokci i tipsów mogą powodować reakcje alergiczne i powstawanie białych plam.

8. Nigdy nie próbuj usunąć białych plam poprzez polerowanie paznokci. Po pierwsze – zniszczysz paznokcie, a plamki pozostaną. Po drugie nie znając przyczyny pojawienia się plam, lepiej nie traktować paznokci mocno polerką. W przypadku, gdy przyczyną bielactwa jest np. grzybica, polerka do paznokci zostanie zainfekowana a grzybica rozprzestrzeni się na pozostałe paznokcie.

Dodaj swój komentarz

 

Nawigacja: